A zase ta záda…. bolí mě bedra a kříž! A proč?

Nejčastější příčinou bolestí zad v oblasti beder je sedavý způsob zaměstnání a málo pohybu.

Nejhorší scénář je asi následující:)

Kávička doma, autem do práce, 4 hodiny v sedě u NTB, oběd v chilloutu openspacu, další 4 – 6 hodin za NTB, cesta autem domů, večeře, gauč a TV!

Pokud jste právě zjistili, že patříte do této skupiny – gratuluji! Dříve či později pravděpodobně skončíte u jogína, fyzioterapeuta, chiropraktika nebo v nemocnici.

Mnoho prosezených hodin denně zkracuje  bederní sval (iliopsoas – patří mezi největší a nejsilnější sval na těle) a ochabuje břišní svalstvo.

Bederní sval  má řadu různých funkcí. V józe bývá označován za sídlo duše. Jeho hlavní funkcí je udržovat rovnováhu pánve ve vztahu k páteři. Při jeho zkrácení v rámci jeho polohy táhne pánev dopředu a následně zvětšuje bederní lordózu. Zkrácený iliopsoas způsobuje kompresi páteře. Tyto síly způsobují v průběhu času degeneraci struktur v páteři, což může mít za následek poškození konstrukce a vede  k výhřezu plotének. Způsob zatěžování a přetěžování může změnit nejen biomechaniku pánve, ale i stav bederní, hrudní a krční páteře. To ovlivňuje naše dýchání  i vnitřní orgány. Se vším souvisí i celková slabost těla a celková svalová nerovnováha, kde se tento stav jen prohlubuje.

Stejně tak  jako bedrům a kříži neprospívá lenost a sedavý způsob živosta i jednorázová sportovní činnost (nebo těžká manuální práce) jako běhání, skákání a dynamické silové cvičení bez adekvátního protažení a uvolnění všech svalů, není ideální stav.

 

Bolest v dolní oblasti beder a kříže můžete zmírnit pomocí této jógové sekvence:

/Důležitá je pravidelnost a opakování cviků každý den./

 

  • Padaangustaasana I, III
  • Setubandasana
  • Low Cobra
  • Balasana
  • Anjaneyasana
  • Legs up the wall

 

 

VIDEO SEKVENCE / (po přihlášení)