Proč dýchat nosem?

DŽALA NÉTI: čistý nos a správné dýchání nejen pro jogíny!

První skupinou  očistných technik v jógové praxi jsou  néti. Néti znamená pročištění nosních partií.  K tomuto účelu se užívá dvou technik džala néti (jala neti) pročištění za pomoci vlažné slané vody a sútra néti za pomoci bavlněné tkaničky. Sútra néti je nutno provádět pouze pod vedením učitele!

Zaměříme se na rozšířenější a snadnější techniku džala néti –  čištění nosu, tedy dutiny nosní a nosní sliznice.

Provádí se obvykle za pomoci speciální konvičky (Lota Néti) na výplach nosu. Při správném použití může být metoda džala néti skvělou prevencí proti projevům chronické rýmy nebo také spouštění krve z nosu, ocenit můžeme také její pozitivní vliv na hladší průběh chřipkových onemocnění a dalších zdravotních nepříjemností. Tato metoda obecně uzdravuje/harmonizuje tělo od ramen směrem nahoru. Tato očistná technika je též vhodnou přípravou na dechová cvičení (pranájámu).

Džala néti může také působit proti některým typům bolesti hlavy, zapomnětlivosti, šerosleposti a jiných nemocem očí i uší.

Co se týká jógy a dýchání, pomineme-li některé výjimečné techniky, v józe je obecně odmítáno dýchání ústy. Hlavním orgánem, kterým přitom můžeme přijímat energii, je nos. Úloha nosní dutiny a nosní sliznice je tedy velmi důležitá. Jóga se svou metodou džala néti vychází z toho, že pokud je činnost nosu nedostatečná, může tato indispozice vyvolat vážné fyzické potíže. Jógová praxe poukazuje na to, že vzduch  (prana – životní energie) je hlavní výživou pro náš organismus a naše bytí.

Čistá nosní dutina a správné dýchání nosem je pro činnost mozku a obecně pro naše zdraví nezbytností. Pokud nedodržujeme  poměr mezi nádechy a výdechy nosem, nosní sliznice  ztrácí svou citlivost, přestává vylučovat hlen a tím dochází k oslabování její čistící funkce a ohřívání. Nepříjemným následkem vysychání nosní sliznice pak může být chronická rýma, sklony k bronchiálnímu astmatu nebo zvýšená náchylnost k onemocnění angínou a jinými nemocemi.

 

Pro koho je Džala Néti vhodná?

  • pro astmatiky
  • pro alergiky na pyly
  • pro jedince s oslabenou imunitou

Kdy naopak džala néti raději neprovádět?

  • při akutních zánětech dutin
  • po komplikovaných zápalech středního ucha
  • Při zánětech hrozí nebezpečí roznesení infekce do všech dutin!

 

Chtěli byste si techniku džala néti vyzkoušet, ale raději pod vedením zkušenáho lektora?

Zdroj:  jana yoga /  www.yogaindailylife.org