Máte rádi klíčky?

 

Začalo období půstu, které nás bude provázet do Velikonoc, celkem 40 dní. Jaro je ještě daleko…

Čím si můžeme vylepšit jídelníček, abychom se cítili zdavě a svěže? Právě teď nastala správná doba pro KLÍČKY.

Na konci zimy vás nic nenabije energií a vitaminy tak, jako naklíčené luštěniny nebo třeba výhonky ředkviček. Díky těmto rostlinkám dostanete na talíř něco čerstvého a zeleného a křupavého i chutného, co za vámi necestovalo přes půl zeměkoule. Jediná nevýhoda klíčků je, že je musíte nechat naklíčit – pokud možno – několik dní předem.

Naklíčený hrách, čočka a další semena v sobě ukrývají vitaminy a minerály v takové koncentraci, že vám dodají energii na celý den.

Pokud si je zařadíte na jídelníček, zlepší se vám trávení a imunita. V každém kousku najdete vysoký obsah vitaminu B, který zlepšuje náladu a snižuje únavu.

Co a proč klíčit

Luštěniny

Asi nejběžnější na klíčení jsou právě luštěniny jako hrách, fazolky, čočka nebo cizrna. Takto připravené se dál vaří na různé kaše, polévky nebo pomazánky. Naklíčené luštěniny bez další úpravy tělo ochlazují, proto je raději zařaďte na jídelníček v pozdních jarních měsících.

Klíčením se částečně rozštěpí bílkoviny, škroby i látky, které běžně způsobují nadýmaní. V této podobě jsou pro tělo lépe stravitelné.

Obiloviny

Vyzkoušejte puding či kaši z předklíčené připravené špaldy nebo žita. Nezapomeňte odstranit vodu z klíčků! Předklíčené obiloviny obsahují hodně vlákniny.

Řeřicha

Mladá a šťavnatá nať řeřichy je požitkem. Je pikantní a lze ji použít tam, kde běžně dáváme pažitku. Tělu dodá hořčík, draslík, železo, vápník a obrovské množství vitaminu C. Výborná při detoxikaci ledvin či močových cest.

Doba klíčení 

 • čočka 3-5 dní
 • sója 3-5 dní
 • slunečnice 1-3 dny
 • mandle 1 den
 • pohanka 1-2 dny
 • dýně 1-2 dny
 • ředkvička 7 dní
 • mungo 4-5 dní
 • řeřicha 4-5 dní
 • vojtěška 4-5 dní
 • pšenice 2-3 dny
 • cizrna 2-3 dny
 • proso 2-3 dny
 • hrách 2-3 dny
 • mandle 1 den

/zdroj: living.iprima.cz/

 

Začínáme s klíčením

Pokud jste si vybrali, co vám bude nejvíce chutnat, je třeba semínka namočit do vody a důkladně proprat. Všechny nečistoty vyplavou na povrch a vy je snadno odstraníte.

Do vody je dáváme také proto, abychom nastartovali celý proces klíčení. Doba namáčení je asi 8-12 hodin. Výjimkou je řeřicha, které postačí pouhých 20 minut.

K dispozici je hned několik způsobů, jak semena nechat naklíčit. Buď zvolíme běžný způsob s navlhčenou vatou a nějakou mělkou nádobou nebo vyzkoušejte speciální klíčící misky.

Když použijete vatu

Nejčastěji se hodí pro řeřichu, která by sítovým klíčidlem propadla. Postačí vám miska na vodu pod květináče, do které vložíte vatu.

Následně semínka na takto připravený povrch nasypejte a vatu zvlhčete rozprašovačem na květiny. Semena nesmí ve vodě plavat, jinak začnou zahnívat. Pak už si jen denně vzpomeňte na svoje „políčko“ a trochu jej poroste. Za pár dní můžete sklízet.

Klíčící misky

Vyrábějí se v keramické, plastové, skleněné i silikonové podobě. Skládají se z misky, na kterou je umístěné plato nebo chcete-li sítko a nechybí ani poklop. Můžete zkusit vyrobit sami z  PET láhve.

Všechny misky fungují na podobném principu. Do spodní části se nalije voda. Na misku přijde sítko, na které se nasypou předem namočená semena a celá nádoba se uzavře, aby klíčky měly dostatek vlhka a tepla.

Staročeská pučálka nasladko i naslano

Naši předkové tradičně, hlavně na konci zimy nechali klíčit luštěniny, vyrůst osení a pak je konzumovali. Jedním dodnes zachovaným pokrmem je PUČÁLKA, tedy napučený hrách, který se  nasucho zpravidla v troubě vysušil, až opražil, někde jen osmahnul a pak pojídal s medem.  Byl to nejtradičnější postní pokrm.

 

pro 4 osoby – slaná varianta
doba přípravy: 10 minut, klíčení 3 dny

200 g hrachu
4 lžíce másla
sůl a čerstvě mletý pepř
1 lžíce majoránky

Suchý hrách (nepůlený) přebereme, zbavíme nečistot, půlek a svraštělých kuliček, propereme ve studené vodě, vsypeme do sklenice, zalijeme do dvojnásobné výšky studenou vodou a necháme 24 hodin stát.
Slijeme přebytečnou vodu, kterou hrách nevsákl, propláchneme ho ve studené vodě, vsypeme do sklenice, zakryjeme plátýnkem a necháme 24 hodin stát.

Na hrachu by se měly objevit drobné klíčky. Opatrně ho propláchneme a necháme ještě 24 hodin stát.

V pánvi rozehřejeme máslo, vsypeme na ně hrách a opékáme ho zhruba 3–5 minut, až bude křupat. Osolíme, opepříme, ochutíme majoránkou, promícháme a podáváme.

 

Tak co zkusíte to? 🙂