Jak na ztuhlé kyčle…

Na první dojem ne-příliš zábavné téma. Víte ale, že kyčelní kloub je druhý největší v našem těle? Bez kyčelních kloubů se nehneme z místa.  A to jak fyzicky tak i obrazně. Ztuhlost kloubů nepřímo vypovídá o našem více či méně flexibilnímu přístupu k  životu. Dnešní doba neklade příliš velké nároky na tělo a nutnost se „hýbat“.  Kyčle jsou nedílnou součástí opěrného systému těla. Předpokladem zdavé, při čelním pohledu přímé páteře, je vodorovné postavení pánve, kterou tvoří kost kyčelní, sedací, stydká, všechny spojené s kostí křížovou. Je-li souměrná, pak prává i levá hrana kyčelní kosti bývá stejně vysoko. Tento jednoduchý předpoklad bývá, ale naplněn málokdy. Jóga nám umožnuje s kyčlemi pracovat vědomě a do hloubky.

Jak to funguje?

Klouby jsou místa, kde se dotýkají dvě a více kosti, oddělené od sebe pružnými chrupavkami. Jejich výživu zajišťuje tekutina v kloubním pouzdře, která se vytváří a obohacuje o živiny právě díky jemnému cvičení a pohybu. Běžné denní aktivity mají vliv na drobné vychýlení pánve a neustálé jednostranné přetěžování kyčlí (Př. kabelka nebo batoh na jednom rameni.). Většina z nás má  pohyb v kyčli omezen z důvodů zkrácených svalů a šlach. Jóga díky protahovaní zkrácených oblastí obnovuje přirozené postavení kyčle a pánve vůči páteři a zároveň vede ke zpevnění svalů v oblasti kyčle.

V případě, že vás klouby nebolí, gratulujte si. Občas se můžete pomocí jednoduchých ásan protáhnout a kyčle uvolnit. Pokud se klouby ozývají, nebo máte nadváhu, neběhejte, neskákejte, raději se projděte, navštivte lekci jógy nebo zamiřte rovnou k fyzioterapeutovi.

 

Uvolnění kyčelního kloubu můžete dosáhnout pomocí této jógové sekvence:

/Důležitá je pravidelnost a opakování cviků./

 

  • Vrksasana
  • Uvolnění z Parvatasana
  • Uvolnění z Ashwa Sanchalasana
  • Eka Pada Rajakapotasana
  • Rotace v leže na zádech
  • Leh na zádech, kotník přes koleno