I ženy mají své dny – jóga ano či ne?

A už je to zase tady! Ach jo nebo hurááá nebo pokaždé jinak?:) Jak vnímáte „své dny“. Menstruace je přirozená součást každé ženy mezi pubertou a menopauzou. V našem evropském formátu jsme většinou stavěny do role (nebo se do této role stavíme vědomě/či nevědomě sami)  „JAKO, ŽE SE NIC NEDĚJE“. Hlavně aby se to NEPOZNALO a už aby to bylo za námi….!?

TA, která již má zkušenost a ponoří se hlouběji do sebe, zjistí, že tělo i mysl pluje v průběhu měsíce na vlnách. Můžeme cítit příliv velké energie, jindy zase úplný úbytek sil, je to naše ženská přirozenost. Cyklus se u většiny z nás řídí podle lunárního kalendáře. Prvním dnem menstruace může být novoluní nebo úplněk. Úplňkové prožívání menstruace může být inteznivnější ale také kreativnější – jdeme více do hloubky své duše. Pokud „naše dny“ přicházejí na novoluní, průběh je většinou o něco mírnější. V cyklu novu je větší pravděpodobnost pro nové  početí. Během života se cykly mohou střídat podle dlouhodobého emocionálního rozpoložení každé ženy.

Vhodnost fyzického praktikování pozic (ásan) je velmi individuální. Prameny uvádějí vynechat ásany 1 – 3 den menstruace. Pokud se necítíme na fyzické úrovni dostatečně silné, můžeme v této době zařazovat zklidňující dechové techniky, protažení i meditaci.

 

Ásany, které při menstruaci nezařazujeme, souvisejí s obrácenými polohami a hlubokými záklony. Stejně tak vynecháme v této době posilování břišních svalů a stahování pánevního dna.

 

Na druhou stranu existují VHODNÉ jógové ásany, které nám s PMS pomohou:

  • Prasarita Padottanasana
  • Supta Virasana
  • Balasana
  • Janu Shirshasana
  • Baddha Konasana
  • Supta Baddha Konasana