Osmidílná stezka jógy

Osmidílná stezka jógy dle Patanjaliho (Yoga Sutra)

Jóga ásana je systém pozic (ásan), které cvičíme v určitém pořadí. Ásana = pohodlná pozice většinou v sedě, ve které jsme schopni setrvat bez pohybu nejlépe od 30 min. až po několik hodin (meditace). Koncentrace nás vede ke znovuobjevení našeho plného potenciálu na všech úrovních vědomí: fyzického, psychického i spirituálního. Pravidelným cvičením získáváme kontrolu nad smysly a hluboké povědomí o svém vlastním já. Klíčovým nástrojem je dech, a to ne jen na úrovni ásan, ale jógy obecně, pokud ji vnímáme jako komplexní systém učení.

~~

Jama – shrnujeme pět činností, kterých bychom se měli vyvarovat. Někdy se jama označuje za zákazy. U všech pěti činností platí, že bychom je neměli dělat jak ve vztahu k druhým lidem, tak i k sobě.

Nijama – na rozdíl od jamy se jedná o pět činností, které bychom měli dělat. Někdy se označují jako příkazy.

Ásany – jógové tělesné pozice. Většinou bývají statické.

Pránájáma – Pránájáma je práce s pránou, tedy s životní energií. Pro zjednodušení se ale obecně pránájáma vysvětluje jako dechová cvičení.

Prátjáhára – stažení pozornosti od smyslových vjemů a její obrácení dovnitř. Nejprve si věci uvědomíme, a pak si jich přestaneme všímat. Naše mysl se jimi nebude zabývat.

Dhárana – koncentrace, tedy soustředění se na nějaký předmět nebo obraz. Koncentrujeme se dovnitř.

Dhjána – meditace, neboli rozjímání o daném předmětu. Na rozdíl od dhárany si představujeme vnější věci a přemýšlíme o nich.

Samádhi – stažení pozornosti od smyslových vjemů a její obrácení dovnitř. Koncentrace na nejvyšší princip.

~

Volná citace textů z knihy: Ásana, ISBN 978-80-86669-17-5