Stoj na hlavě

Původně měl být tento článek o depresi, ale vzhledem k tomu, že jaro už se hlásí v plné síle, dávám přednost veselejšímu tématu a TO JE  stoj na hlavě neboli SIRSHASANA 😊.

Pokud stoj na hlavě ZVLÁDÁME, ásana nám odhalí lehkost, hravost, uvolnění.

Není to pozice pro začátečníky. Z fyzického hlediska je nutné mít slušně vyvinuté břišní svalstvo a iliopsoas-bedrokyčelní sval, pevná a silná ramena a protažené šíjové svaly. Ačkoliv to vypadá, že stoj se odehrává na hlavě, hlava se o zem opírá pouze jemně. Hlavní oporou jsou celá předloktí a zápěstí, efektivně se zapojují ramena, břišní svaly. Hlava dolaďuje celou pozici. Dech je klidný.

Z mé praxe doporučuji nechat si pozici ukázat/vysvětlit a nasledně vyzkoušet s lektorem. Předejdete tím možným nebezpečným a doslova krkolomným pádům a úrazům. Pokud byste nemohli odolat a přeci jenom chtěli stoj na hlavě zkoušet sami, určitě dejte první pokus u zdi. Do pozice nikdy nechodíme švihem, ale pomalým kontrolovaným tahem. A pozor kontrolovaný stoj u zdi se nedá srovnat s pocitem stoje na hlavě, který je prováděn ve volném prostoru. Prostor bez omezení  přispívá k rovnováze v našem těle a k intezivnímu vnímání nás samých.

Buďte hraví a impulzivní jako je jaro, zkuste to až opravdu dostanete chuť jít do toho…. Lépe se vám bude začínat venku (obzvlášť na jaře) v parku, v lese, na pláži… povrch je k hlavě šetrnější a doslava jste spojeni se zemí, s přírodou.

Platí zde pravidlo jako v ostatních disciplínách, co se jednou naučíš již nezapomeneš viz. jízda na kole, plavání…atd.

Pozorování světa z obrácené prespektivy je zvláštní. Pokud se dokážete v plné pozici uvolnit, máte skoro vyhráno. Časem můžete zvyšovat počet nádechů a výdechů až na 25 cyklů.  Nezapoměňte na řádné uvolnění po provedení ásany! Techniku ásany se můžete naučit vždy, ale čas na pravidelné zařazení SISRSHASANY příjde sám, nespěchejte…

 

SIRSHASANA

je královská pozice, má mnoho pozitivních účinků na tělo i mysl 😊 Patří do skupiny balačních pozic. Rozpouští strach a napětí v těle i na úrovni psyché… Prameny hatha jógy uvádějí , že stoj na hlavě (stejně tak jako ostatní obrácené pozice) zpomalují stárnutí a vedou člověka k nesmrtelnosti (amrita).

 

BENEFITY

  •  očištuje krev, srdce a plíce
  • rozvoj uvědomování středu těla
  • meditativní poloha

 

YOGA  ANATOMY