Co uleví nohám?

Pravděpodobně vás uvedené téma zajímá, jelikož máte rodinné dispozice nebo již jasnější signály, které směřují k varixům – lidově řečeno křečovým žilám. Varixy vznikají nejčastěji na dolních končetinách, ale mohou se vyskytovat také v oblasti jícnu a žaludku.

V tomto článku budeme věnovat pozornost jógovým asánám, které předcházejí  křečovým žilám na nohou.

Častým důvodem zhoršení stavu žil je zaměstnání, ve kterém jsme  celý den nuceni stát. Dále má negativní vliv na křečové žíly kouření a užívání hormonální antikoncepce. Tato kombinace zvyšuje hlavně riziko vzniku trombózy, která je důsledkem žilní nedostatečnosti.

V těhotenství dochází k vyššímu riziku vzniku křečových žil. Období zvýšené zátěže je pouze přechodné. Po porodu  většinou otoky nohou vymizí samy.

Jóga patří k vhodným pohybům, díky nimž můžeme stav svých nohou výrazně zlepšit.  Přiměřené stahy svalů napomáhají proudění krve směrem k srdci a urychlují žilní návrat. Když nemáte čas na jógu, půlhodinka  svižné chůze denně nohám též prospěje. Naopak vyvarovat bychom se měli prudkým skokům a nárazům při sportu.

Jako velmi účinný doplněk k józe působí masáže nohou ve směru žilní cirkulace (od kotníků směrem nahoru). Nohy masírujte jemnými krouživými pohyby, stačí 5 – 10 minut denně a nohám se krásně uleví.

Existují rozmanité obměny asán, díky nimž můžete využít prospěšných vlastností jógy.

 

Jógové ásány pro úlevu nohám a k zrychlení krevního oběhu:

 /Důležitá je pravidelnost a opakování cviků, nejlépe denně./

 

  • Matsyasana
  • Cycling pose
  • Leg lock pose
  • Navasana
  • Vajrasana – DŽÁNU- UTTÁNA- KRIJA  a (Ze sedu na patách zvedáme pomalu pravé/levé koleno vzhůru, nárt zůstává na podložce) + DŽÁNU- UTTÁNA- KRIJA  b (ze sedu na patách zvedáme pomalu obě kolena směrem vzhůru, nárty zůstávají na podložce.)
  • Legs up the wall

 

 

VIDEO SEKVENCE / (po přihlášení)